Dzień Myśli Braterskiej

piątek, lutego 22, 2013


 


''Idziemy naprzód
i ciągle pniemy się wzwyż
by zdobyć szczyt ideałów
świetlany harcerski krzyż..."

Nie sposób nie podzielić się z Wami bardzo ważnymi myślami... Dziś jest szczególny dzień dla harcerzy i skautów. Dzień Myśli Braterskiej. Święto przyjaźni, braterstwa, kolejna okazja do przypomnienia sobie, po co składa się służbę.

Choć nie uczestniczę aktywnie od kilku lat w życiu mojego hufca, w moich żyłach płynie harcerska krew. Co roku, 22 lutego, czuję się wyjątkowo. Poświęcam chwilę na wspominanie, aby przypomnieć sobie jak to było kiedy prowadziłam drużynę, albo kiedy pojechałam na pierwszy obóz w góry. Wszystkie emocje, radość, chęć pomocy, uczucie przynależności, bliska więź z otaczającymi mnie ludźmi, ciepło ogniska, chłód nocy z niebem pełnym gwiazd... Za tym się tęskni najbardziej.

Ten dzień nie tylko ma przypominać od czego to wszystko, harcerstwo, się zaczęło. Ma pomóc w uświadomieniu jak wielu nas jest, choć coraz mniej, niestety. Ma również odesłać harcerzy do tych podstawowych powodów działania - szerzenie braterstwa, bez względu na wiek, pochodzenie, płeć czy przekonania. Pamiętam te Braterskie zbiórki każdego roku 22 lutego. Świeczkowiska, ogniska. W około same znajome twarze. I niesamowite ciepło wypływające z każdego. Każdy dawał coś od siebie, współtworząc niesamowitą atmosferę, pomagając w kreowaniu naszych działań.

Choć już teraz na zdjęciach osiadł kurz, uczucia nadal są we mnie żywe. To, między innymi, siła jaką czerpie się z ruchu harcerstwa. Nie oddałabym żadnej chwili spędzonej wśród harcerzy za wszystkie skarby tego świata. "Tyle dróg na pamięć wydeptanych, tyle ognisk wypalonych aż po brzask. A wspomnienia spać nie dają, i po głowie się tułają. Tyle lat a jednak ciągle żal..."


I właśnie z okazji Dnia Myśli Braterskiej, wszystkim harcerzom i skautom pragnę życzyć wrażliwości na niesprawiedliwości losu, wytrwałości w harcerskiej służbie, sił aby co dzień dołożyć od siebie cegiełkę w budowaniu wspólnoty.

Czuwaj!

You Might Also Like

3 komentarze

  1. Huh. Witamy siostro harcerska :D Dawno żadnej w internecie nie spotkałam ^^
    Czuwaj :)

    OdpowiedzUsuń