Jak osiągnąć cele

czwartek, lutego 21, 2013

Marzenia. Czym byłoby bez nich życie. Każdy marzy o czymś. Żeby dostać awans, żeby grać na skrzypcach, żeby dostać się do konkretnej szkoły, żeby założyć rodzinę. Także żeby wyjechać na wakacje, mieć Lamborghini,, mieć domek przy plaży...
Każdy marzy o czymś. Jednak są ludzie, którzy narzekają na to, że ich marzenie się nie spełnia. Marzenia są po to, żeby je spełniać. Czekanie na spełnienie się marzenia, choć zwalnia nas z odpowiedzialności za nasze marzenie, za to czy się spełni, czy runie o ziemię i roztrzaska się na milion kawałków, nie jest dla mnie opcją. Chyba tylko dla nielicznych stanowi wybór.

Marzenia. Chociaż wydają się tak nieosiągalne, tak dalekie, są tylko marzeniami... Czy rzeczywiście?

Lubię wierzyć, że w każdym drzemie potencjał do podejmowania działań. Że KAŻDY może wpływać na otaczający nas świat. Właśnie taka siła jest potrzebna, aby ulotne marzenie stało się rzeczywistością. Jak zmienić marzenie w plan? Jak wyznaczyć cele? Jak je osiągnąć?

Uczucie bycia odpowiedzialnym za własne marzenie to to, od czego się zaczyna. A droga czasem może być długa i kamienista.

1. O czym marzę
Często najtrudniejszym pytaniem, które sobie zadajemy jest: ''Czego chcę od życia, od siebie, od innych?'' Warto wtedy wrócić myślami do przeszłości, lecz konstruktywnie porównać przeszłość z tym, czego naprawdę teraz chcesz.

2. Inicjatywa - siła woli
Złap wiatr za włosy. Jeśli widzisz wyraźnie swoje marzenie, masz je przed oczami, to już dużo. Nie bój się, że może się nie powieść. Usłyszałam ostatnio bardzo mądrą myśl. ''Ludzie myślą, że do zrealizowania swoich marzeń potrzebują ogromnych pieniędzy. To nieprawda.'' Czy rzeczywiście pieniądze są przyczyną odkładania na półkę twoich marzeń?

3. Plan
Ten krok jest wyjątkowo ważny, bo pozwala nam praktycznie myśleć nad zrealizowaniem naszego marzenia. Co normalny człowiek musi zrobić żeby..... zostać piłkarzem, mieć ogród, zamieszkać we Włoszech? Później: Co ja musiałbym / musiałabym zrobić w swoim życiu, żeby moje marzenie się spełniło? Czy mój plan będzie wymagał długoterminowych działań i postanowień? W takim razie jak je zaplanować aby przyniosły zamierzony skutek? To pytania, na które warto odpowiedzieć.

4. Cele
Jeśli mamy już plan... Warto wyodrębnić z niego poszczególne cele do realizacji. Chciałbyś grać na skrzypcach? Twoim celem będzie wypożyczenie albo kupno instrumentu, zapisanie się na lekcje... Cele, to kroki, jakie trzeba podjąć, aby stać się szczęśliwym posiadaczem swojego marzenia.
Często nasze cele mogą stać w sprzecznej konfiguracji, czy ruszyć tą drogą czy inną... Skręcić w lewo czy w prawo... Stop rozmyślaniom i tworzeniom konfliktów. Najkrótsza droga jest najlepsza.
Skup się na celach nadrzędnych, nie trać energii na nieważne cele, te które znacznie nie przybliżą Cię do celu. Które cele są ważniejsze, a które mniej ważne... od czego zacząć?

5.Odwaga
To krok przed realizacją. Ostateczna decyzja. Teraz już widzisz ile potrzeba, aby sny się ziściły, widzisz jak będzie wyglądać droga. Wiesz czego musisz od siebie wymagać. Zrobisz ten krok, czy cofniesz się, żeby znów śnić?

6. Realizacja
Każdy może wziąć odpowiedzialność za spełnienie się marzenia.
Nierealizowane marzenie może stać się źródłem frustracji... porażki...
Pamiętaj jednak, że chodzi tutaj o to, co przyniesie TOBIE szczęście i poczucie spełnienia, a nie jest odpowiedzią na oczekiwania społeczeństwa. Często to czego chcemy, nie wynika z nas samych, ale jest narzucone przez innych ludzi, instytucje. Nie uznawajmy ich za własne. Zadajmy sobie pytanie: Czy naprawdę mi na tym zależy?

Wiara w siebie musi Ci towarzyszyć każdego dnia. Aby nie odtrącić tego, co daje nam los, a co mogłoby okazać się drogą do spełnienia naszego celu. Jeśli jest się gotowym i pełnym wiary w siebie, marzenia przybliżają się na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko zrobić krok, podjąć decyzję, wziąć na siebie odpowiedzialność, a nie powierzać go losowi. Inaczej zostaje lizanie lizaka przez papierek, niestety.

Spełnianie marzenia jest wspaniałą podróżą. A wiadomo, że im lepiej dopracowany plan i cele tej podróży, im wcześniej zaznaczone szlaki, tym łatwiej dojść do celu. Cele muszą być jasne i wymierne. Droga jest wyboista i można upaść. Ale wstawaj po każdym upadku, żeby sięgnąć po pozornie niemożliwe!

You Might Also Like

0 komentarze