Konfitura z letnich marzeń

poniedziałek, października 28, 2013

''Z letnich marzeń jesienią robi się konfitury" - ta angielska mądrość, jakże prawdziwa, chodziła mi po głowie jak smażyłam, gotowałam i wekowałam w tym roku. Moje letnie marzenia stoją już gotowe w spiżarni. Część z nich już zniknęła. A to dlatego, że w jesieni kocham wyjadanie letnich pyszności. Ten rok był szczególnie owocny.W kiszeniu ogórków pomagała mi babcia. Co ja bym bez niej... Nawet nie potrafię opisać jak je zrobiłyśmy. Wszystko było ''na oko'' :) Zalewa z wody mineralnej, octu, soli, cukru. Do tego koper, czosnek i chrzan. No i trzeba wybrać dobre gruntowe ogórki. Muszą być twarde i przede wszystkim świeże.

Buraczki robię co roku. Co roku na ten sam sposób, drobno tarte i dobrze przyprawione. Na zimę lądują na patelni z zasmażką. Gorące wkładam do słoików, albo wypiekam w piekarniku.


 
Musy brzoskwiniowo-jabłkowe robiłam pierwszy raz. Tak na wszelki wypadek, gdyby było mało czasu na jedzenie w pracy albo na uniwersytecie. Małe słoiczki nie są ciężkie i mus jest świetną przekąską. Witaminowy shot!

Pomidory obieram ze skórki, pozbawiam twardych części i zagotowuję w całości. Zamykam je w słoiczkach, żeby zrobić na ich bazie pyszne spaghetti. To taka moja wersja pomidorów z puszki.


 Śliwka w czekoladzie to alternatywa dla czeko-wiśni. Jednak kiedy sezon na wiśnie się skończył, postanowiłam pobawić się w to samo ze śliwkami. Wcześniej przedstawiłam przepis na <Czeko-wiśnię>. Wystarczy tylko użyć śliwek do tego przepisu - i wyczarujemy śliwkę w czekoladzie.


Hm... co zjedlibyście jako pierwsze?
You Might Also Like

1 komentarze