Jak zmotywować się do wiosennych porządków?

niedziela, marca 16, 2014
 Ciężko ci zmotywować się do sprzątania?
Jest na to rada. Zrób remont. Przy remoncie niepotrzebne rzeczy idą prosto do kosza, a ty zyskujesz odnowione wnętrze i porządek tak dokładny, na jaki ciężko się zdobyć bez okazji.

U nas podziałało :)
To nie koniec zmian tego pokoju. Została jeszcze podłoga, no i brakuje mi jeszcze zasłon, które czekają na przeróbkę. Są wesołe, więc będą idealnie współgrać z szarością ścian.


Długo zbierałam się, żeby opowiedzieć wam o naszych zmaganiach z remontem. Na początku sądziliśmy, że pracy będzie niewiele... Z resztą chyba sami / same wiecie jak wyglądają remonty i że nigdy nie jest tak wesoło jak się zdawało. Malowanie ścian jest jedynie pozornie prostym zadaniem, wystarczy pokryć ścianę farbą. Byłam święcie przekonana, że jeden dzień powinien wystarczyć... skończyło się na pięciu!


Niestety aniołek zostanie zamalowany...Pamiętajcie o zabezpieczeniu kontaktów, okien, podłogi, włączników i wszystkiego na czym wam zależy:)


Gipsowanie to bardzo ważny krok podczas remontu. Od dokładnego gipsowania zależy wasz efekt końcowy. Niestety budynki się ruszają (pracują), z powodu czego tworzą się pęknięcia. Trzeba je zatem ''obrysować'' - trochę bardziej zniszczyć - delikatnie i wypełnić gładzią szpachlową.


Zawsze podchodziłam pozytywnie do zmian, a i tym razem nie mogłam się doczekać efektów pracy. Jednak musicie wiedzieć, że należąc do tych cierpliwych osób - nie raz traciłam opanowanie. Szczególnie wtedy, kiedy okazywało się, że czegoś brakuje, albo trzeba przy okazji wykonać inne remontowe działania oprócz malowania. Ale... teraz nie żałuję dodatkowej pracy, jak wyrównywanie ścian pod listwy przypodłogowe:

 

W końcu nie mam tylko pomalowanych ścian, sami zrobiliśmy także listwy przypodłogowe (od kawałka drewna aż po te cudeńka) No i... ah....zobaczcie sami:


A tej farby wam nie polecamy:


 Co prawda nie chlapie przy malowaniu, jednak nie pokrywa idealnie, dwie warstwy okazały się zbyt mało... A cena? Około 50 zł za 2,5 litra. Nie oceniłabym jakości tej farby jako wystarczającą... Mimo tego, że ściany były zagruntowane, dwie warstwy nie pokryły ścian idealnie.


Przed remontem postanowiłam osiągnąć wyższy stopień wtajemniczenia, dlatego przeszperałam chyba cały internet w poszukiwaniu wskazówek do malowania. Mimo tego, że mam obok mistrza majsterkowania, który wiedział już wszystko, chciałam zasięgnąć internetowej wiedzy. Po trzech dniach przygotowań sądziłam, że jestem gotowa. Jednak to co się wydarzyło podczas remontu baaardzo odbiega od ładnie napisanych i czysto skomponowanych porad malarskich. Bez Kuby udało mi się chyba tylko pomalować deski poddasza. Reszta udała się dzięki ciężkiej pracy obojga, o ile nie samego Kubusia. No i właśnie tutaj prawda odnośnie remontu we dwoje: Bo w tym właśnie jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz!

Oczywiście wiele zasad, które znalazłam okazały się przydatne. Ale jak wy zaczniecie remont, sami poznacie, które są dla was wykonalne. Jedyne, co powinniście zapamiętać to to, żeby z niczym się nie spieszyć. Nie da się przeskoczyć niektórych rzeczy. A jeśli nie możecie się doczekać, to zapewne nasze doświadczenia pokryją się z waszymi :)

Oto porady, znalezione na różnych portalach internetowych:

1. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiedni rodzaj farby do danego podłoża.
2. Podłoże powinno być zagruntowane
3. Samodzielne dobarwianie farb może powodować blaknięcie
4. Zbyt mocne rozcieńczenie farby wodą = słabe krycie
5. Produkt niemodyfikowany nie chlapie, nie pryska, ma wysoką wydajność, jest odporny na szorowanie
6. Optymalne warunki do malowania: przed przystąpieniem do malowania zwracamy uwagę na temperaturę: 10-20 C, wilgotność do 80% i sprawna wentylacja
7. W przypadku powierzchni wcześniej malowanych: miejsca naprawiane gładzią gipsową przeszlifować papierem ściernym w celu wyrównania i wygładzenia. Dodatkowo, zalecane jest zmatowienie drobnoziarnistym papierem ściernym całej powierzchni ścian, w celu osiągnięcie lepszej przyczepności farby nawierzchniowej do istniejącego podłoża.
8. Odpylenie powierzchni-Po szlifowaniu ścianę należy dokładnie odpylić używając szczotki.
9. Odtłuszczenie powierzchni-W celu odtłuszczenia powierzchni oraz dokładniejszego odpylenia, ścianę przetrzeć wilgotną szmatką, używając wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Zabieg odtłuszczania jest niezwykle istotny przy powierzchniach wcześniej malowanych, zwłaszcza w kuchniach.
10. Odpowiednie narzędzia do malowania to kuweta, pędzle i wałki, taśma malarska, nóż do tapet, mieszadło do farb, folia malarska
11. Wałek: długość włosia 18mm, szerokość minimum 18 cm
12. Zwilżenie wałka przed farbą + odwirowanie
13. Zaczynamy od trudno dostępnych miejsc - pędzel o umiarkowanej szerokości lub mini wałek. Do narożników- pędzel skośny
14. Fragmenty ściany malowane łączone ze sobą techniką mokro na mokro
15. Jak już malujemy dużym wałkiem - nie dociskamy mocno
16. Rozprowadzamy w kierunku góra dół, a następnie prawo lewo
17. Ostatnie pociągnięcia wałkiem do wyrównania faktury - od góry do dołu
18. 2-3 godziny później - druga warstwa
19. Taśmy malarskie ściągamy po 15 minutach od zakończenia malowania
20. Przy malowaniu sufitu farbę nakładamy od okna do wnętrza pokoju zgodnie w kierunkiem padania światła
21. Na podłogi również rozkładamy folię malarską.

Kochane, kochani! Nasze zmagania ze ścianami nie wyglądały tak jak pokazuje to większość filmików instruktażowych na Youtube :) Pan w czystym stroju prezentujący podstawowe zasady malowania to wręcz utopijna rzeczywistość.

You Might Also Like

0 komentarze